1969 - 2025
„Wzdłuż Potoku Oliwskiego - od źródła do ujścia”

O wycieczce: data: 16 lutego, długość: 15 km, liczba uczestników: 37 osób, pogoda początkowo pochmurno ale potem w pełni słonecznie ; kierownik Marek
Trasa: Trasa leśno-miejska (zalecane zabranie kijków trekkingowych)

Uczestnicy wycieczki

Trasa wycieczki
Trasę zarejestrował(a):           Mapa wydana przez: Ela

Sprawozdanie z wycieczki
       W dniu 16.02.2025. o godz. 10:00 na przystanku autobusowym Agrarna 02 w dzielnicy Gdańsk - Matarnia spotkała się grupa członków Klubu „Trampy” i jego sympatyków - łącznie 37 osób. Celem był spacer wzdłuż Potoku Oliwskiego od jego źródła do ujścia.
       Z przystanku autobusowego przeszliśmy do źródła Potoku, znajdującego się na terenie ogrodów działkowych, gdzie powiedziałem o nazewnictwie i pochodzeniu nazwy Potoku, jego przebiegu, dopływach, zbiornikach, potencjale ekologicznym i czystości wody. Po to, żeby dostać się od źródła do dalszego biegu strumienia, musieliśmy obejść węzeł drogowy Matarnia i był to najmniej przyjemny fragment naszego spaceru. Po przejściu tego odcinka dotarliśmy do granicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i górskiego odcinka Potoku.
       „Pokonaliśmy” Dolinę Bobrów, gdzie w latach 1946 - 1964 znajdował się rezerwat bobrów, wkroczyliśmy na skraj Doliny Radości - w pobliże stref bezpośredniej ochrony ujęć wody oraz zbiegu Potoku Oliwskiego z Potokiem Klukowskim. Tutaj przekazałem uczestnikom wycieczki „garść” informacji na temat historii gospodarczej związanej z Potokiem Oliwskim. Powiedziałem o jego przekazaniu przez księcia pomorskiego Sambora I zakonowi Cystersów, budowie młynów produkcyjnych napędzanych siłą wody, dobrobycie zakonu oraz schyłku i rozwiązaniu zakonu Cystersów w Oliwie.
       Na szóstym kilometrze trasy doszliśmy do restauracji „Rybakówka”, gdzie zrobiliśmy półgodzinną przerwę na odpoczynek i drugie śniadanie. Po czym ruszyliśmy dalej, mijając kolejne stawy, pozostałości zabudowań mieszkalnych, związanych z młynami. Pokazałem ujścia następnych (po Klukowskim) dopływów Potoku Oliwskiego - Potoku Czystej Wody, Potoku Prochowego, Potoku Rynarzewskiego. Wskazałem 2 funkcjonujące do dzisiaj młyny, tj Kuźnię Wodną i młyn zbożowy przy ul. Spacerowej.
       Przeszliśmy przez piękny, o każdej porze roku, Park Oliwski. Przekroczyliśmy aleję Grunwaldzką i po krótkim czasie osiągnęliśmy staw Subisława, przy którym posadowiony jest pomnik poświęcony Jankowi Kupale - białoruskiemu poecie, współtwórcy literackiego języka białoruskiego.
       Powiedziałem o zabawnym zbiegu okoliczności, towarzyszącemu wyborowi miejsca gdzie stoi pamiątkowy kamień – tj. przy ulicy Kupały (słowiańskiego boga słońca).
       Końcowy etap naszego spaceru przebiegał ulicą Pomorską, na końcu której przeszliśmy obok ostatniego stawu nad Potokiem, oznaczonego numerem I.
       Jeszcze kilkaset metrów i znaleźliśmy się u ujścia Potoku Oliwskiego do Zatoki Gdańskiej. Przeszliśmy łącznie 15 km. Towarzyszyła nam piękna zimowa aura, gdyż przez dwa poprzednie dni padał śnieg i wszystko pokryte było kilkucentymetrową jego warstwą.
       Pragnę podziękować uczestnikom spaceru za miła atmosferę i sprawny przebieg naszej wędrówki.
Marek

zdjecia. Basi
zdjecia. Danki
Autorzy zdjęć: Basia O, Danka S-G

Krótkie filmy z wycieczki

Na starcie
Autorzy filmów: Basia O

Księga gości - wrażenia z wycieczki

  Imie/Nick:   Email:
   Wpis:   
     
Wypełnij wszystkie pola i naciśnij "Dodaj" (maks. ilość znaków - 500 ok. 8 wierszy)


Relację z wycieczki oglądało: 163 osób,      wykonał(a) ją: Jozek H

- - - - -   13017  6247 Klub Turystów Pieszych "Trampy" Gdańsk 80-826 ul. Ogarna 72,     1969 - 2025 - - - - -