1969 - 2025
lat

Menu












.
Pogoda

Liczba wejść:
14953
11802
.
Zegarek
 
 
 
.

Spacer urodzinowy z prezesami
wycieczka piesza
O wycieczce: data: 15 marca 2015, długość: 13km, liczba uczestników: 45, pogoda: pochmurno cały dzień z krótkim przebłyskem słońca koło południa, bez opadów kierownik trasy: Krzysztof Jarzęcki
Trasa: Kolbudy – jez. Bielkowskie – Bielkowo – elektrownia wodna Bielkowo – Bielkówko – jez. Urodzinowe – jez. Goszyńskie – Straszyn

Uczestnicy wycieczki
Kliknij na zdjęciu aby powiększyć
Sprawozdanie z wycieczki
        Miał być spacer z dwoma prezesami ale niestety Andrzejowi wypadły chrzciny prawnuka i w efekcie na imprezie był tylko jeden prezes tzn. ja. Omówienie trasy nastąpiło w Kolbudach na skraju jez. Bielkowskiego, utworzonego sztucznie w 1925 r. dla potrzeb elekrowni wodnej Bielkowo. Zbiornik ten jest zasilany wodami Raduni od specjalnego jazu w Łapinie, skąd biegnie wykopanym kanałem.
       Wędrowaliśmy żółtym szlakiem „Bursztynowym” biegnącym brzegiem jeziora. Na wysokości Bielkowa zatrzymaliśmy się przy tzw. Zamku wodnym, w którym mieści się potężna zasuwa odcinająca dopływ wody do elektrowni. Z zamku w odległości 1 km widoczna jest wieża kompensacyjna, przypominjąca dawną basztę. Obie konstrukcje łączy podziemny, żelbetowy rurociąg. Od wieży kompensacyjnej woda płynie dalej na turbiny elektrowni stalowym rurociągiem średnicy 3 m.
       Obok zamku wodnego spotkaliśmy dwójkę uczestników, których nie zabrał kierowca autobusu w Gdańsku ze względu na brak kagańca dla pieska (w efekcie dojechali swoim samochodem). Zeszliśmy ze szlaku do doliny Raduni by później starą, brukowaną drogą dojść do elektrowni Bielkowo, po drodze podziwiając kwitnące przylaszczki.
       Elektrownia Bielkowo powstała w 1925 r. jako czwarta elektrownia na Raduni. Posiada 3 turbiny o łącznej mocy 7,2 MW i jest największa ze wszystkich ośmiu elektrowni na Raduni. Wykorzystuje spad wody o wysokości 45 m. Pod koniec wojny ukrywano tu wywiezione zabytki z WM Gdańska m.in. figurę ze szczytu strzelnicy św. Jerzego.
       Po obejrzeniu elektrowni położonej w głębokiej dolinie rzeki zatrzymaliśmy się na śniadanie wykorzystując powalone drzewa . Obok jednego z nich zauważyliśmy piękny okaz czerwonego grzyba, jak stwierdziła jedna z uczestniczek była to chroniona czarka austriacka. Została uwieczniona na zdjęciach.
       Po przerwie śniadaniowej ruszyliśmy dalej do Bielkówka a potem dalej żółtym szlakiem wzdłuż torów nieczynnej obecnie kolei Pruszcz – Kartuzy wybudowanej pod koniec XIX w. Wkrótce dotarliśmy do ukrytego wśród drzew malowniczego jeziorka nazwanego przez nas Urodzinowym, na którym urzędowała para łabędzi. Tu została zaplanowana dłuższa przerwa.
       Najpierw odebrałem życzenia urodzinowe od wszystkich uczestników wycieczki a następnie zostało rozpalone ognisko. Piekliśmy kiełbaski, częstowałem uczestników okolicznościowym ciastem oraz różnymi rodzajami nalewek. Nie obyło się też bez tradycyjnego „sto lat” na ziemi podczas gdy nad nami słychać było klangor stada żurawi. Po ugaszeniu ogniska ruszyliśmy brzegiem jez. Goszyńskiego przez obecnie zarośnięte tereny dawnego ośrodka Stoczni Gdańskiej w kierunku elektrowni Straszyn.
       Elektrownia Straszyn jest najstarszą bo powstała w 1910 r. aby zapobiegać wiosennym powodziom przy wpływie Raduni do Motławy. Początkowo znajdowały się tu dwie turbiny a w 1935 r. dobudowano trzecią. Łącznie dają moc 2,5 MW. Na wysokości elektrowni zatrzymaliśmy się przy grobie radzieckich pilotów, którzy zginęli tu 23 marca 1945 r.(data na mogile).
       Dalsza trasa to przejście przez stalową kładkę nad Radunią i dalej szlakiem w dół rzeki do Straszyna po drodze obejrzawszy jeszcze budynek elektrowni Prędzieszyn. W drogę ze Straszyna do Gdańska wyryszyliśmy planowo o godz. 15,10.
       
Krzysztof Jarzęcki

Zdjecia Walentego
Zdjęcia Józka
Zdjęcia Eli
Autorzy zdjęć: EN - Ela, JH - Józek Herman, WJ - Walek

Linki do innych stron
Relacja z wycieczki na stronie Nasze Wędrowanie - kliknij tutaj

Relację z wycieczki oglądało: 346 osób,      wykonał(a) ją: Józek H


Fotki










- - - - - Klub Turystów Pieszych "Trampy" Gdańsk 80-826 ul. Ogarna 72,     1969 - 2025 - - - - -