1969 - 2025
lat

Menu












.
Pogoda

Liczba wejść:
14953
11808
.
Zegarek
 
 
 
.

Spacer Opłatkowy
wycieczka piesza
O wycieczce: data: 20 grudnia, długość: 12 km, liczba uczestników: 37 plus 6, pogoda: tylko na czas naszego spaceru słoneczko, kierownik trasy: Hieronim Jaszcza
Trasa: Gdynia Orłowo – wieża Kolibki – rz. Swelina – Brodwino – Droga Wielkokacka – Długi Grunt – Gołębiewo

Uczestnicy wycieczki
Kliknij na zdjęciu aby powiększyć
Sprawozdanie z wycieczki
        Na Ognisko Opłatkowe wyruszyliśmy z przystanku SKM-ki Gdynia Orłowo. Są różne wersje pochodzenia nazwy tej części Gdyni. W II-giej połowie XVII w. rybacy zaobserwowali śmiertelną walkę dwóch orłów, inna że orły uwiły gniazdo i miały młode, a jeszcze inna, że na początku XIX w. rybak Adler kupił ziemię od miejscowego młynarza i w 1840 r. wybudował karczmę, którą nazwał Adlershorst czyli Orla Kępa lub Orle Gniazdo.
        Później był tam hotel, a obecnie mieści się w nim Liceum Plastyczne. W Orłowie jest Muzeum Żeromskiego, Teatr Letni, molo odbudowane o długości 180 m. Pierwsze molo zbudowane przez Batalion Morski w 1934 r. miało 420 m. i zostało zniszczone przez sztorm w 1949 r.
        Idąc główną ulicą doszliśmy do Kolibek i Zabytkowego Cmentarza. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z r. 1323 w której to opisano granice posiadłości Klasztoru Cystersów z Oliwy jako Colypka( później: Colybka, Kolebki ). W ten sposób określano zagłębienie terenu przypominające swym kształtem kolebkę.
        Właścicielami Kolibek byli: Cystersi, Krzyżacy, i rody szlacheckie Wejherów, Radziwiłłów, Ostromeckich, Sobieskich, Przebendowskich. Z czasów Sobieskich do dzisiaj w parku rośnie Dąb Marysieńki i zachowała się grota też Jej Imienia. Ostatnim właścicielem po pierwszej wojnie był Witold Kukowski i że był patriotą Polakiem został w 1939 r. rozstrzelany przez Niemców w Piaśnicy.
        Polecam indywidualne odwiedzenie cmentarza gdzie są udokumentowane dzieje tej ziemi. A dalej to już tylko górki i lasy. Pierwszy odpoczynek zrobiliśmy sobie pod wieżą w Kolibkach. Posadowiona na 85-tym m npm ma 50 m wysokości, a na 28 m ma taras widokowy. Tym razem nie do zdobycia, gdyż po sezonie te 151 schodów jest zamknięte.
        A dalej to pokonanie wpław – co widać na zdjęciach – rzeki Sweliny, przejście obok Rezerwatu Sweliny w którym rosną m. in. trzy kukułki (rośliny) i lasy, lasy aż do Gołębiewa. Lasy Oliwskie od 1188 r. były we władaniu Cystersów z Oliwy aż do I rozbioru Polski.
        W r. 1772 władze Prus(Fryderyk II )wywłaszczyły Cystersów i utworzyły; nadleśnictwo w Oliwie oraz leśnictwa : Gołębiewo, Gręzlewo, Owczarnia, Renuszewo, Matemblewo. W II-giej połowie XIX w. wybudowano w głębi lasu gospodę Wielką Gwiazdę do której był dojazd tramwajem konnym z Sopotu i z Gołębiewa.
        Dzisiaj gospody już nie ma ale nazwa została – na skrzyżowaniu szlaków. No i miejsce biwakowe w Gołębiewie. Tu dołączyła do nas Szóstka i rozpaliliśmy całkiem pokaźne ognisko. Był Opłatek, były kolędy, były kiełbaski i był powrót do domów z przystankiem w El Paso. Rajdy Trampów AD 2015 zostały zakończone .
       
Hieronim Jaszcza

zdjecia Basi
zdjecia Eli
zdjecia Hirka
zdjecia Jozka
zdjecia Walentego
Autorzy zdjęć: BO - Basia, EN - Ela, HJ - Hirek, JH - Józek, WJ - Walenty

Relację z wycieczki oglądało: 229 osób,      wykonał(a) ją: Józek H


Fotki










- - - - - Klub Turystów Pieszych "Trampy" Gdańsk 80-826 ul. Ogarna 72,     1969 - 2025 - - - - -