1969 - 2025
lat

Menu












.
Pogoda

Liczba wejść:
15008
11952
.
Zegarek
 
 
 
.

Jezioro Tuchomskie i okolice
wycieczka piesza
O wycieczce: data: 3 kwietnia , długość: 14 km, liczba uczestników: 40, pogoda: słoneczna, ciepło kierownik trasy: Antoni i Barbara Ornas
Trasa: Gdańsk Osowa – Czarne Błoto – Borowiec – jez. Tuchomskie – Warzenko – Warzno – Kielno

Uczestnicy wycieczki
Kliknij na zdjęciu aby powiększyć
Sprawozdanie z wycieczki
        Nasza wycieczka rozpoczęła się od przystanku autobusowego w Gdańsku Osowej obok stacji kolejowej. Całą grupą udaliśmy się w kierunku jeziora Wysockiego. Jest to jezioro rynnowe, o powierzchni około 32 ha jego głębokość dochodzi do 6m. Przy jeziorze zapoznałam uczestników wycieczki z wiadomościami o Osowej.
        A mianowicie nazwę Osowa napotykamy już w 1659r. w brzmieniu Espenkrug /niem./ - Osowa Karczma. Owa karczma znajdowała się wśród drzew osik, zwanych niegdyś osami – stąd przydawka osowa. Inne określenie to Osowa Góra, które nawiązuje do górzystego krajobrazu terenów otaczających Osowę.
        Następnie w okolicy Czarnego Błota udaliśmy się droga leśną niedostępną dla samochodów w kierunku miejscowości Borowiec. Las na terenie Czarnych Błot posiada walory nie tylko krajobrazowe ale także służy jako obszar edukacyjny dla młodzieży z pobliskich szkół. Jest ostoją dla sarny polnej , dzika, zająca szaraka i terenem przechodnim jelenia europejskiego.
        Po przejściu odcinka leśnego dotarliśmy do mostu na rzece Strzelence z którego roztaczał się piękny widok na meandry rzeki. Niedaleko rzeki usytuowała się żwirownia Borowiec. Na moście zrobiliśmy sobie okolicznościowe zbiorowe zdjęcie. Rzeka Strzelenka ma swoją historię. W latach 1807-1814 na rzece na odcinku od miejscowości Rębiechowo do ujścia do rzeki Raduni przebiegała granica Wolnego Miasta Gdańska. Wypływa ona z jeziora Tuchom, ma długość 16,7 km, wpada do rzeki Raduni niedaleko wsi Lniska. W czasach średniowiecza nosiła nazwę Warznica.
        Nad rzeką, na słoneczku zrobiliśmy pierwszy odpoczynek. Po wyjściu z lasu, krajobraz się zmienił wędrowaliśmy drogą wśród zabudowań i pól, usłyszeliśmy pierwszy wiosenny śpiew skowronków. Przekroczyliśmy ruchliwą drogę łączącą Żukowo z Chwaszczynem i dotarliśmy do południowego krańca jeziora Tuchomskiego które jest jeziorem przepływowym. Ogólna powierzchnia: 141,1 ha, maksymalna głębokość: 8 m.
        Półtora kilometra na północ od wsi Tuchomek, po wschodniej stronie jeziora znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska, Położone jest na cyplu otoczonym bagnami. Ma kształt trójkąta o bokach około 80 m. Z dawnych zabudowań nad jeziorem zachował się dworek (obecnie jeden z budynków ośrodka wypoczynkowego Oleńka ). Wzdłuż zachodniej części jeziora powędrowaliśmy ścieżką, po lewej stronie mieliśmy wysoka skarpę porośniętą drzewami a po prawej przepiękne widoki na jezioro i przeciwległy brzeg.
        Po wyjściu z lasu znaleźliśmy miejsce na ognisko. Ponieważ była piękna słoneczna pogoda odpoczynek się przedłużył. Z radością też powitaliśmy cztery osoby, które dotarły do naszego ogniska idąc inną trasą. Następny etap naszej wędrówki to pokonanie wąskiego strumienia wpadającego do jeziora i dotarcie do miejscowości Warzno. Naprzeciwko sklepu znajdowała się kapliczka MB Królowej Pokoju, oraz tablica upamiętniająca ofiary II wojny światowej.
        Mijając sklep poszliśmy drogą która zaprowadziła nas na skraj wioski, i polnymi drogami pomaszerowaliśmy w kierunku Kielna. Nazwa Kielno wywodzi się od dawniej używanego wyrazu kiel, oznaczającego pniak. Osada Kielno istniała już w VI w.p.n.e., o czym świadczy odkrycie na początku XX w cmentarzyska składającego się z 16 grobów skrzynkowych. W średniowieczu istniała tutaj huta szkła. Przez Kielno przebiegał jeden z najstarszych szlaków komunikacyjno-pocztowych, który łączył Królewiec z Berlinem.
        Gościńcem przebiegającym przez wieś, zwanym pospolicie drogą gdańską, kursowały dyliżanse pocztowe, które przemierzały szlak pomiędzy Gdańskiem a Szczecinem w ciągu 5 dni. W Kielnie jest kościół pod wezwaniem Św. Wojciecha z połowy XVIIIw. z wyposażeniem barokowym .
        Należy wspomnieć, że w Kielnie urodził się w 1930 r. Alojzy Nagel był jednym z najważniejszych i najwybitniejszych twórców kaszubskich - poetą, prozaikiem, autorem doskonałych opowiadań i bajek dla dzieci oraz wspomnień. Naszą wędrówkę zakończyliśmy w karczmie Pod Strzechą, od strony jeziora karczma posiada pomost ze stolikami przy których nasza grupa odpoczywała czekając na autobus.
Basia Ornas

zdjecia Basi
zdjecia Eli
zdjecia Jozka
zdjecia Kasi
zdjecia Walentego
Autorzy zdjęć: BO - Basia, EN - Ela, JH - Jozek, K - Kasia, WJ - Walenty

Relację z wycieczki oglądało: 229 osób,      wykonał(a) ją: Józek H


Fotki










- - - - - Klub Turystów Pieszych "Trampy" Gdańsk 80-826 ul. Ogarna 72,     1969 - 2025 - - - - -